Nowe obowiązki związane z rejestracją BDO budzą wiele kontrowersji. Przedstawiciele wielu branż zastanawiają się, czego właściwie dotyczą zmiany i czy właśnie ich obejmuje ta rewolucja. Którzy przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę na zmiany w prawie i sposobie rozliczania generowanych odpadów?
Nowy wzór karty przekazania odpadu – dla jakich branży szczególnie?
Zmiany w ustawie dotyczące rejestru i uzupełniania kart przekazania odpadów obejmują w szczególności przedsiębiorstwa, zajmujące się profesjonalnie nieczystościami. Nie zmienia to faktu, że zapisy ustawy powinny znać branże, które cyklicznie produkują dużą ilość odpadów lub odpady o szczególnej wrażliwości. Którzy przedsiębiorcy powinni zainteresować się nowym sposobem rozliczania dokumentacji? Czy dla wszystkich sektorów gospodarki obowiązuje jeden wzór karty przekazania odpadu?
Duże zakłady = duża ilość śmieci.
Największą ilość odpadów generują duże zakłady produkcyjne, sklepy wielkopowierzchniowe, firmy budowlane, szpitale, firmy komunalne i spółdzielnie mieszkaniowe.
Dla właścicieli lub zarządców tych działów gospodarki nowy wzór karty przekazania odpadu jest szczególnie istotny. Dlaczego?
Dotychczasowa forma rozliczania zagospodarowania odpadów wiązała się z cyklicznym odwiedzaniem siedzimy marszałka województwa, a każdy przekaz odpadów do utylizacji był jednoznaczny z wypełnianiem kart przekazania nieczystości. Duża ilość odpadów oznaczała czas, jaki trzeba było poświęcać na wypełnianie formularzy. Było to bardzo niewygodne.
Elektroniczna forma karty przekazania odpadu znacząco skraca czas uzupełniania dokumentacji, oraz zwalnia przedsiębiorców z obowiązku samodzielnego zanoszenia deklaracji do urzędu. Wszystkie dane zaczytują się samoistnie, a gotowy wzór karty przekazania odpadu trafia od razu do właściwej jednostki samorządowej.
Karta przekazania odpadów dla małych przedsiębiorstw – kogo dotyczy?
W myśl ustawy wszystkie przedsiębiorstwa, które zgodnie z wykonywaną działalnością lub dla własnego bytu, generują odpady, są zobowiązane do rejestracji ich wywozu na karcie przekazania.
Mniejsze placówki, a szczególnie te, które produkują zanieczyszczenia wrażliwe, powinny dokładnie zapoznać się z rządowymi zmianami. Należą do nich przede wszystkim: apteki, warsztaty samochodowe, gabinety lekarskie, stomatologiczne, kosmetyczne, studia tatuażu i drukarnie.
Swój obowiązek w ustawie mogą znaleźć także działalności biurowe, w tym biura rachunkowe i porady prawne. Dlaczego? Do tych jednostek z pewnością trafi sporo zainteresowanych, którzy będą szukali odpowiedzi na liczne pytania w związku z nowelizacją ustawy. Na przykład czy wzór karty przekazania odpadu dla każdej branży jest taki sam?
Deklaracja w formie papierowej jest dokumentem przejściowym, obowiązującym do 30 czerwca 2020 roku. Wersja elektroniczna natomiast będzie intuicyjna i każdy sektor gospodarki znajdzie w niej swój profil.